Haber

Ele Geçirilen Eşyanın Tasfiye Süreci Başlıyor

Kayyımların el koyduğu ve hukuki koruma gerektirmeyen malların tasfiyesi süreci yarın başlıyor.

İcra ve İflas Kanununa eklenen geçici 20. madde ile kayyumda bulunan ve kanunen icra hukuku kapsamında tutulmasına gerek kalmayan el konulan malların tarafların menfaatleri dikkate alınarak tasfiyesine ilişkin tebliğ Kamu yararına uygun olan düzenleme 18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanarak 18 Ekim’de uygulama sürecine başlandı. Kasım ayında yürürlüğe girmesi planlanıyordu.

Bu kapsamda, el konulan ve halen kayyumlar tarafından korunan mallar, yasal istisnalar dışında, öncelikle mülkün sahibi olan borçlu tarafından teslim alınabilir. Borçlunun malı teslim almaması halinde, haciz sahibine malı alma imkânı tanınacaktır.

Verilen hakların kullanılmaması halinde kayıtlı mal ve diğer mallar MKE A.Ş.’ye devredilecektir. kamu yararı dikkate alınarak kanunla belirlenen fiyat karşılığında. Satış ve mülkiyetin devri durumunda, elde edilecek gelirler saklanacak ve hak sahiplerine ödenecektir.

Belirtilen malların MKE A.Ş.’ye devredilmemesi halinde, ülke ekonomisine ve çevreye herhangi bir zarar gelmemesi amacıyla çürümeye bırakılacak ve Türk Kızılayı’na ücretsiz olarak devredilecektir.

Söz konusu malların elektronik ortamda satışına ilişkin süreç yarın başlayacak.

geredeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu