Dünya

Neptün’de bir gün ne kadar sürer?

Neptün, Güneş sistemimizdeki sekizinci ve en uzak gezegendir. Dünya’dan sonra en büyük gezegen olan Neptün, atmosferindeki yoğun metan bulutlarıyla ünlüdür. Peki Neptün’de bir gün ne kadar sürer?

Neptün’ün bir dönüşünü tamamlaması için yaklaşık 16 saat 6 dakikaya ihtiyacı vardır. Yani bir Neptün günü, Dünya’daki bir günden çok daha kısa bir mühlet süresine karşılık gelir.

Neptün’ün bir yörüngesi (1 Neptün Günü) yaklaşık 16 Dünya saati sürer. 1 Neptün yılı, yaklaşık olarak 165 Dünya yılına (60.190 Dünya günü) karşılık gelir.

Neptün’ün de mevsimleri vardır

Neptün’ün dönme ekseni, Mars ve Dünya’nın eksenel eğimine benzer. Ayrıca gezegen, Güneş etrafındaki yörünge düzlemine göre 28 derece eğimlidir. Bu nedenle Neptün’de tıpkı Dünya’daki gibi mevsimler vardır.

Ancak Neptün’deki mevsim geçişleri çok daha uzun sürelerle tamamlanır (dört mevsimin her biri toplamda 40 yıldan fazla sürer).

Neptün’ün atmosferindeki bulutların ve gazların yoğunluğu nedeniyle doğrudan gözlemlenmesi zor olduğu için mevsimlerin tam olarak nasıl işlediği hala bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu